Shalom
Door: Tanja de Wit
Blijf op de hoogte en volg Tanja de Wit
22 September 2015 | Iran, Eşfahān
Shalom (spreek uit: sjaal om!)
Dag allemaal,
Om te beginnen is hierbij ons reisschema:
1. 5 sept. Aankomst Teheran (de 6e om 5 uur 's morgens)
2. 6 sept Teheran
3. 7 sept van Teheran naar Qazvin, onderweg 2 bezichtigingen
4. 8 sept Qazwin - Tabriz, aankomst om 18 uur, bagage inchecken en de stad in, want om 20 u is het donker
5. 9 sept Tabriz nog even langs de blauwe moskee en daarna doorrijden door de provincies Oost en West Azarbaidjan. Tegen het eind van de middag 2 bezienswaardigheden en in het donker aankomst in het hotel in Kakab
6. 10 sept van Kakab naar Hamadan, een kortere rit en onderweg gepicknickt, dat scheelt tijd. In Hamadan een paar uur rondgelopen, leuke stad
7. 11 sept. Van Hamadan naar Maranjab, de karavanserai in de woestijn. Ook een hele lange dag, maar zeer de moeite waard.
8. 12 sept. Eerst zonsopgang in de woestijn, daarna weer een hele lange dag naar Abyaneh een heel leuk stadje dat op de Werelderfgoedlijst staat. Door de lange rit, ook daar te weinig tijd om rustig te bekijken en de volgende ochtend alweer vroeg weg
9. 13 sept van Abyaneh naar Aghda, overnachten in een traditionele woning. Ook daar hadden we gelegenheid om het dorpje te bekijken en ons onderkomen was geweldig!
Op matrassen op de grond, en kamers delen met groepsgenoten, maar het huis zag er zo sfeervol uit, een sprookje uit 1000 en 1 nacht.
10. 14 sept van Agdha naar Yazd, hier bleven we 2 nachten en we waren er al in de middag. Door de stad gelopen, heerlijk om niet de volgende ochtend alweer weg te hoeven. Kleren (laten) wassen, bijkomen. Naar een traditionele Iraanse sportschool geweest, een terras gevonden op het dak van een fast food restaurant.
11 15 sept Yazd
12 16 sept van Yazd naar Kerman. Hier hebben we ook een traditioneel theehuis bezocht. We keken onze ogen uit. Jonge vrouwen en vrouwen in chadors aan de waterpijp. Er was levende muziek en de sfeer was erg leuk!
13. 17 sept naar de Kalutswoestijn, ovenachten bij locals terug naar Kerman
14. 18 september van Kerman naar Shiraz, bijna 600 km door de bergen, 7.30 uur vertrek uit het hotel. Tot zo ver was ik met mijn vorige verslag gebleven.
Resteren nog Shiraz, Isfahan, Qom en Teheran en vandaar gaan Gerard en ik op 26 september naar Mashad.
Volgens onze gids speelt het religieuze leven in Iran geen grote rol. Toch is het een Islamitische republiek en hangen er overal foto's van Khomeini en van Khamenei.
De kledingvoorschriften zijn minder strikt dan we dachten. Mannen dragen veelal t-shirts met korte mouwen. Wij vrouwen moeten een hoofddoek om en mouwen max driekwart en een lange broek. Maar onder de chadors en jassen zie je skinny jeans en hele moderne kleding. Ik heb al een paar keer jonge mensen hand in hand zien lopen en op een terras zitten verliefde paartjes. Ja, zoenen doen ze niet.
Ik ben benieuwd hoe lang die kledingvoorschriften nog duren. Ook hebben jonge mensen een smartphone, waarmee ze bezig zijn.
Onze gids vertelde dat 90% van de jonge mensen droomt over een leven in het westen, vanwege de hoge werkloosheid en slecht toekomstperspectief. Wel zijn ze hoopvol over de toekomst als de boycot door het westen verdwijnt. Hoer er daar klinkt openlijke kritiek op de eigen regering die te weinig doet en teveel controleert.
Ook nog iets over de toiletten hier;
Meestal zijn het hurk toiletten, behalve in de hotels en een enkele keer in een openbaar toilet. Iedere moskee heeft toiletten, die doorgaans redelijk schoon zijn.
Vaak zijn de toiletten echter ronduit smerig en moet je door een muur van ammoniak lucht.
Het hurken valt een aantal van ons niet mee, niet iedereenii kan nog makkelijk door de knieën en als het dan ook nog goor is....
Gelukkig kun je wel overal je handen wassen en is er bijna altijd zeep.
20 september, Persepolis
Dankzij de extra nacht hier in Persepolis is ons verblijf in Shiraz echt een hoogtepunt geworden.
We kwamen om 19.30 uur aan, 12 uur onderweg geweest, vroeg vertrokken en flink doorgekard, picknick in een park en verder alleen plas en tankpauzes. Door de bergen was het af en toe prachtig om naar buiten te kijken.
We gingen meteen de straat op, druk verkeer, alle winkels nog open. Na het eten vroeg naar bed. De volgende dag bezochten we de Nasir al Molk moskee, een hele grote prachtige moskee, wij vrouwen uiteraard weer in chadors, maar daar maken we geen punt van. Hier staat de tombe van een broer van Imam Reza (hij had 17 broers) een onwaarschijnlijk mooie moskee. Vanbinnen helemaal bekleed met spiegelglas, gekleurde stenen, grote kroonluchters, glas-in-loodramen en nog wat kostbaarheden als marmer en tapijten. Dat kunnen mensenogen amper bevatten! Ik heb nog nooit zo'n mooie moskee gezien. De tombe staat er ook, gelovigen raken 'm aan, bidden erbij, gooien geld naar binnen, een echt bedevaartsoord dus.
Het was wel een toestand, eerst mochten we geen foto's maken, toen weer wel en we werden gefouilleerd, wat ook weinig voorstelde. Een groepslid zei: ' Het prettige van een dictatuur is dat het zo veilig is, er zijn nooit aanslagen' .
Wel liepen er mannen en vrouwen rond met een soort plumeau en als de chador niet goed zat of er was een ander lichaamsdeel niet bedekt genoeg, werd er met de plumeau dat lichaamsdeel aangeraakt en moest je de kleding in orde maken.
Na deze moskee bezochten we de Aramgah-e-shah-Cheragh moskee,ook schitterend. vervolgens naar de tombe van Hafez, de grootste dichter van Perzië (14e eeuw). Iedere Iraniër kan gedichten van Hafez declameren. Het was daar een aangename sfeer een heerlijk terras, veel fonteinen, Iraanse gezinnen met kleine kinderen die met het water speelden. 's Middags waren we vrij en gingen we naar de bazaar,die is in Shiraz ontzettend uitgebreid. We bezochten daar ook de Vakil Moskee, een bezoek meer dan waard,doet denken aan de Mesquita in Cordoba.
De bazaar en winkels in Iran hebben een lange middagpauze, pas rond 17 uur gaat alles weer een beetje open en wordt het weer heel druk op straat. We gingen 's avonds naar een ander stuk van de bazaar. Vanmorgen bezochten we nog de citadel van Shiraz, lunchen en om 13.30 uur vertrek naar het volgende reisdoel. Eerst naar de Naqsh-e-Rostam Reliëfs en daarna naar Persepolis, waar we 3 uur bleven. Ook echt een hoogtepunt, jammer dat er zoveel vernield is (Islamieten mogen geen afbeeldingen van mensen en dieren maken en de oude afbeeldingen staan vol met mensen en dieren. Er heeft daar een flinke beeldenstorm plaats gevonden)
Morgen gaan we door naar Isfahan,weer een lange dag en vroeg vertrekken en dan is het eind van de groepsreis in zicht. Donderdagavond laat gaan ze naar het vliegveld en gaan wij naar Mashad.
Tot zo ver.
Reageer op dit reisverslag
Je kunt nu ook Smileys gebruiken. Via de toolbar, toetsenbord of door eerst : te typen en dan een woord bijvoorbeeld :smiley